Duży pies w miejskich warunkach

Duży pies w miejskich warunkach

10-02-2023

Czasami ludzie biorą do domu duże psy nie myśląc o tym, że ich utrzymanie w zwykłym mieszkaniu ma swoje właściwości, a czasem nawet trudności. Ponadto właściciele tych zwierząt powinni zadbać nie tylko o komfort domowy, ale również o spacery i relacje z innymi zwierzętami.

Najczęściej mieszkańcy miast posiadają Owczarka Niemieckiego, Labradora, Samojeda, Haskiego, Amstafa, Dobermana lub Golden Retrievera. Jeśli warunki mieszkaniowe pozwalają i pies ma dużo miejsca w mieszkaniu, to problemów z utrzymaniem takiego zwierzęcia być nie powinno.

Jednakże istnieje wiele ras, dla których mieszkanie w zwykłym mieszkaniu jest dość uciążliwe. Są to psy ras dużych i olbrzymich: Owczarki z Azji Środkowej i Owczarek kaukaski, Wilczarz Irlandzki, Berneński Pies Pasterski, Dog Niemiecki, Nowofundland itp. Takie zwierzęta potrzebują dużo miejsca do spacerów, o co trudno w otoczeniu miejskim. Także w małym mieszkaniu będzie im za ciasno.

Decydującym czynnikiem przy wyborze rasy do utrzymania w mieście powinna być jednak nie wielkość psa, a jego temperament i charakter. Niemiecki Terier Myśliwski i Jack Russell Terrier są psami średniej wielkości, ale ich nadpobudliwość i trudny charakter mogą stwarzać wiele problemów właścicielom. Pewne trudności mogą pojawić się też z Wyżłami, dla których niezbędne jest przebiegnięcie pewnej liczby kilometrów dziennie. Innymi słowy, dla miasta bardziej pasują psy o łagodnym charakterze, nie wymagające wielokilometrowych spacerów.

Wielkie psy już nie są w modzie

Jeśli w latach 90-ch bardzo popularne były psy ras bojowych, to obecnie mieszkańcy miast zaczynają stawiać na mniejsze zwierzęta. Przede wszystkim jest to moda na tzw. "psy kieszonkowe". Istotną rolę w popularności takich ras odgrywa fakt, że można ich nie wyprowadzać, a nauczyć chodzić do kuwety jak kota. Jedzą one mało, czyli również pod względem finansowym nie są uciążliwe.

W wyniku czego miniaturowe psy posiadają także ci, którzy raczej w ogóle nie powinni mieć zwierząt - ludzie, którzy traktują zwierzęta jak zabawki. Efekt tej mody dość często widzimy w sklepach i kawiarniach: drżące ze strachu, niezadbane zwierzątko obwieszone cekinami i falbankami. O samopoczuciu psa tacy właściciele myślą w ostatniej kolejności.

Problemy dużego psa

Z trzymaniem dużego psa w miejskich warunkach problemów na szczęście nie jest tak dużo. Najważniejszym z nich jest brak miejsca na spacery i nie zawsze odpowiednie nastawienie ludzi na ulicy. Co do wielkości mieszkania, to optymalną wielkość należy określać na podstawie rasy psa, np.: bardziej aktywny Husky potrzebuje więcej miejsca niż spokojny Rottweiler.

Jednakże jeśli pies jest wyprowadzany na spacer dwa razy dziennie, aktywnie bawi z właścicielem, biega i skacze, wielkość mieszkania nie ma szczególnego znaczenia. Duże zwierzę będzie słodko spało, podczas gdy wszyscy domownicy są w pracy, nawet jeśli mieszkanie nie jest zbyt przestronne.

Ponadto, istnieje błędne przekonanie, że duże psy najlepiej jest trzymać w klatkach. Istnieją badania, według których psy trzymane tylko na zewnątrz w budce żyją krócej niż ich szczęśliwi bracia, których przynajmniej raz na jakiś czas wpuszczają do domu.

Niuanse wyprowadzania na spacer dużego zwierzaka

W wielu miastach są specjalne place dla psów, co znacznie ułatwia wyprowadzanie dużych zwierząt. Właściciele, wyprowadzający swoich pupili, uzgadniają między sobą godziny odwiedzin takich placów - przyjazne czy agresywne, wszystkie po kolei.

Konflikty pojawiają się, gdy właściciele wyprowadzają swoje zwierzęta w mieście bez smyczy. Przy czym dotyczy to zarówno dużych, jak i miniaturowych zwierząt. Swobodnie biegające psy podczas zabawy mogą skoczyć na przechodnia czy dziecko, pobrudzić i nawet je przewrócić. Nawet małe zwierzę może boleśnie ugryźć człowieka lub sprowokować bójkę dużych psów. Dlatego wszystkie bez wyjątku zwierzęta muszą być wyprowadzane na smyczy.

Wskazówki: jak prawidłowo wyprowadzać psa?

1. Z mieszkania każdego psa trzeba wyprowadzać na smyczy i z obrożą, do której dobrze by było przyczepić przywieszkę z telefonem właściciela. Agresywne psy muszą być w kagańcu.

2. Do windy i z windy pies musi wchodzić-wychodzić idąc nieco z tyłu za właścicielem lub też na równi z nim. Długą smycz należy trzymać zwiniętą w ręku, aby uniknąć urazów zwierzęcia (w przypadku nieoczekiwanego zamknięcia drzwi). Jeśli zwierzę jest agresywne, a w windzie już ktoś jest, trzeba zaczekać na pustą windę, aby nie sprawiać kłopotu innym ludziom.

3. Przy wejściu i wyjściu z klatki schodowej pies musi iść na tej samej wysokości, co właściciel lub nieco z tyłu. Po otwarciu drzwi należy na chwilę zatrzymać się, aby ocenić sytuację na zewnątrz, czy nie będzie ona niebezpieczna dla pupila.

4. Jeśli zobaczycie innego psa, to należy zawołać swojego pupila i, jeśli to konieczne, wziąć go na smycz. To samo należy zrobić na pierwszą prośbę każdej napotkanej osoby.

5. Zwierzęta mogą bawić się między sobą tylko za obopólną zgodą ich właścicieli.

6. Zabronione jest wyprowadzanie psów na place zabaw i szkolne boiska.

7. Nie można zabraniać psom wypróżniania się na chodnikach i obok drzwi wejściowych na klatki schodowe (zwłaszcza na klatkach schodowych), a jeśli tak się stało, to właściciel ma obowiązek posprzątania po swoim zwierzaku.

8. Nie należy zostawiać zwierzęcia przed sklepem, może to być niebezpieczne zarówno dla niego, jak i dla innych.

Przestrzegając tych prostych zasad trzymania, wychowywania i wyprowadzania zwierzaka na spacery, nawet bardzo duży pies nie będzie sprawiał żadnych niedogodności ani panu, ani ludziom z jego otoczenia.

Przeczytaj także: Jaki dobrać odpowiedni kaganiec dla psa?

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!