Jakiego ptaka wybrać?

Jakiego ptaka wybrać?

06-02-2023

Jaskrawe upierzenie, gracja lotu i ładny śpiew są to cechy, za które lubimy ptaki. Jednak ci, którzy dopiero zamierzają mieć takiego zwierzaka, często nie znają charakteru czy zachowania tych wspaniałych zwierząt.

W tym artykule szczególną uwagę zwracamy na zalety ptaków, ich różnice i trudności jakie możemy napotkać w ich wychowaniu.

Bezproblemowe w wychowaniu

Amadiny to ptaki, które mają wiele odmian. Najmniejsze z nich to mewki japońskie. Są bardzo odporne i łatwe w utrzymaniu. Na ogół mają skromne upierzenie, chociaż u niektórych osobników na głowie występuję grzebień, który nadaje im zabawny widok. Śpiewają niskim głosem, który jest przyjemny dla ucha. Mewki wcześnie chodzą spać i nie męczą nas śpiewaniem. Mewki japońskie nie są kapryśne, nie ma po nich dużo sprzątania.

Amadiny zebrowate to najpopularniejsze ptaki wśród trzymanych w domu. Są one dość łatwe w wychowaniu, ale wymagają więcej czasu na posprzątanie klatek, ponieważ są bardzo ruchliwe i kapryśne. Trzeba być przygotowanym na to, że jeśli w porę nie wyczyścimy klatki, to śmieci z niej będą porozrzucane wszędzie. W przeciwieństwie do mewek japońskich, śpiew tych ptaków jest głośniejszy. A gdy wykluwa się pisklę, wtedy te ptaki są bardzo głośne. Zarówno mewki japońskie jak i amadiny zebrowate dobrze rozmnażają się nawet w małych klatkach.

Amadina wspaniała ma najbardziej kolorowe upierzenie ze wszystkich amadin. Jest tchórzliwa i nieśmiała. Śpiew tych ptaków jest bardzo cichy i przyjemny. Niestety są bardzo wymagające jeśli chodzi o warunki utrzymania.

Amadina ryżowa jest największym ptakiem wśród amadin. Ma wyraźne upierzenie i jest bardzo piękny. Oryginalny śpiew jest podobny raz do szumu strumyka, drugi do muzyki elektronicznej. Ptaki te nie są trudne w utrzymaniu.

W przyrodzie amadiny żyją stadami, dlatego w klatce lepiej trzymać parę. Tak będzie im lepiej. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że ptaszki te będą chciały komunikować się z człowiekiem. Wyjątkiem mogą być amadiny ryżowe, które, będąc same w klatce, przyzwyczajają się do ludzi prawie jak papugi.

Lepiej nie wypuszczać tych ptaków z klatek, aby latały po mieszkaniu. Na te małe ptaszki czyha wiele niebezpieczeństw w zwykłym mieszkaniu. Mogą wlecieć gdzieś, skąd nie będzie łatwo ich wydostać. Lepiej zrobić im większą klatkę i cieszyć się ich pięknem, śpiewem i zachowaniem.

Ptak śpiewający

Wśród ptaków najbardziej cenione za śpiew są kanarki. Jeśli nie będzie Was drażnić głośny śpiew, to śmiało możecie kupować takiego ptaszka! Jeśli macie zamiar kupić kanarka, to pamiętajcie, że śpiewają tylko samce. Ponadto, ptak będzie rozweselał Was nie tylko śpiewem, ale i kolorem upierzenia. Są różne odmiany tych ptaków. Mogą mieć jaskrawe, grzebieniaste, kręcone upierzenie.

Ptaki te potrzebują małej klatki. Kanarki szybko przyzwyczajają się do człowieka, ale nie warto im się narzucać. Są łatwe w utrzymaniu, jednak musimy pamiętać, że kanarki, podobnie jak amadiny, bardzo lubią się kąpać. Karmę możecie wsypać raz na 2-3 dni, nie codziennie sprzątać klatkę, ale wodę do kąpieli należy wymieniać każdego dnia. Można wypuścić ptaka, aby polatał po pokoju, ale należy pamiętać, że w mieszkaniu jest wiele niebezpiecznych miejsc, które mogą wyrządzić mu krzywdę.

Pierzasty towarzysz

Jeśli chcecie mieć ptaka, z którym będziecie mogli porozmawiać, to najlepszym wyborem będzie papuga. Ptaki te dość szybko przyzwyczajają się do człowieka i mają z nim dobry kontakt. Wiele z nich reaguje na imię i potrafi wykonywać proste sztuczki. Niektóre można nauczyć wymawiania słów i zwrotów. Ale pamiętajcie, że papugi są dość krzykliwe i hałaśliwe. Mogą drażnić swoimi krzykami. Niektóre papugi lubią latać po mieszkaniu, chętnie siedzą na ramieniu, gotowe są jeść z właścicielem z jednego talerza. Życie takiego zwierzaka jest ściśle uzależnione od człowieka. Chce być w centrum zainteresowania. Nudzi się, gdy nie zwracamy na niego uwagi.

Jeśli nie możecie poświęcić wystarczająco dużo czasu papudze, to warto kupić parę papug. Papużki-nierozłączki nie potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem, gdyż, będąc we dwoje, nie nudzą się. Ptaki te są dobrze oswojone, lubią gdy się z nimi rozmawia, daje pokarm z ręki. Można je trzymać oddzielnie, ale wtedy papudze trzeba będzie poświęcać więcej czasu.

Rzadkie łąkówki liliowe są bardzo ciekawe świata i skromne. Z wyglądu przypominają papugi faliste. Mają piękne różowe upierzenie. Papugi te prowadzą nocny tryb życia, nie lubią jasnego światła. Nie obudzą Was głośnym krzykiem. Często siedzą niemal nieruchomo. Papugi te są idealne dla osób zapracowanych, a także tych, którzy lubią ciszę i spokój. Będą żywym obrazem w Waszym mieszkaniu. Najlepiej trzymać je w parach.

Większość papug wydaje ostre i nieprzyjemne odgłosy, ale kochamy je za to, że chcą utrzymywać kontakt z człowiekiem. Jest taki ptak, który z powiedzeniem może zastąpić papugę pod względem dużego przywiązania do właściciela, ale nie będzie Was drażnił przeszywającymi okrzykami. Jest nim zwykła kura!

Obecnie małe ozdobne kurki zdobywają coraz większą popularność. Wbrew powszechnemu przekonaniu, są one bardzo inteligentne. Te ptaki nawet reagują na imię, łatwo się uczą, chodzą za panem w czasie spaceru. Uwielbiają siedzieć na rękach.

Być może jedyną wadą kurek, jak i reszty ptaków, jest brak możliwości urządzenia się w jednym miejscu, co wynika z ich natury. Ale jeżeli zdecydujecie się na ozdobną kurkę, to będziecie mogli cieszyć się również tym, że będzie ona regularnie znosiła jajka. Istnieje wiele różnych ras kur ozdobnych. Czasem nawet nie są podobne do zwykłych kur, a wymiary mają nie większe niż gołąb.

A teraz kilka informacji dotyczących gołębi. Gołębie rasy paw są to spokojne ptaki, które szybko przyzwyczajają się do właściciela. Nie boją się głaskania lub brania na ręce. Te pierzaste ptaki mogą żyć w małych klatkach, ponieważ nie potrzebują długich lotów.

Zdrowie ptaków

Każdy ptak będzie miał zapewnione długie i szczęśliwe życie, jeśli będziemy regularnie sprzątać klatkę, prawidłowo je odżywiać i pamiętać o stałym dostępie do czystej wody. Jeżeli w domu ptak żyje w odosobnionym pomieszczeniu i nie ma kontaktu z innymi ptakami, to prawdopodobieństwo zachorowania jest bardzo małe. Częściej ptak choruje przez niedopilnowanie właściciela, na przykład jeśli w porę go nie nakarmimy lub nie napoimy. Często do zachorowań u ptaków dochodzi wtedy, gdy jest za dużo ptaków w małej klatce albo z powodu przegrzania lub wychłodzenia, przez przeciągi albo wilgoć lub z powodu złych warunków sanitarnych. Należy pamiętać, że większość ptaków jest ciepłolubna i nie znosi przeciągów.

Trawienie u ptaków przebiega dość szybko, dlatego pokarm w podajniku musi być ciągle. Brak wody w ciągu dnia może spowodować śmierć ptaków. Temperatura ciała ptaka jest wyższa niż u człowieka, dlatego też choroba rozwija się szybciej. Chory ptak zawsze siedzi skulony, nie ma apetytu, mało pije lub w ogóle odmawia pokarmu i picia. Najczęściej chory ptak umiera w ciągu doby.

Uważnie obserwując pupila możemy dostrzec zmiany w jego zachowaniu. Jeśli ptak wydaje się smutny, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem ornitologiem.

Przeczytaj także: Słabe punkty świnki miniaturki

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!