Szkolenie psa - 10 najczęściej popełnianych błędów

Szkolenie psa - 10 najczęściej popełnianych błędów

21-02-2021

Każdy właściciel psa jest jego treserem: często zdarza się, że korzysta z doświadczeń znajomych, informacji zawartych z Internecie lub słucha własnej intuicji. Takie podejście może prowadzić do wielu błędów w wychowaniu zwierzęcia.

Na szczęście profesjonalni treserzy, którzy zajmują się szkoleniem psów opierają się na badaniach naukowych. Kynolodzy, instruktorzy i treserzy uczą się w specjalnych szkołach, na kursach oraz praktykach, na których zdobywają doświadczenie pracując ze zwierzętami, dzięki czemu wiedzą jak szkolić psy w różnych sytuacjach. Właściciele często wybierają złą drogę wychowania i tylko szkodzą swoim zwierzętom.

Pierwsza rzecz jakiej właściciele próbują nauczyć młodego psa to reagowanie na podstawowe komendy takie jak: „siad”, „do mnie”, „nie wolno”, a także chcą nauczyć czystości i prawidłowego zachowania się w domu i na spacerach. Jednak szczeniak czy młody pies nie zawsze wykonują polecenia. Wtedy ludzie karzą zwierzaka, złoszczą się na niego, często uważając że jest za głupi. A przecież wystarczy tylko znaleźć przyczynę nieposłuszeństwa i wyeliminować ją.

Natura błędów

Ważne jest, aby wiedzieć i rozumieć, że psy, tak jak i ludzie, są istotami społecznymi. Psia sfora żyje według pewnych zasad. Wiedza o nich przekazywana jest z „mlekiem matki”. Jeżeli te zasady są naruszane, zwierzak nie wie jak należy postępować.

Od wieków psy mieszkały w pobliżu ludzkich domostw: chroniły ludzi, polowały razem z nimi, pasły stada, a za pracę otrzymywały resztki ze stołu. Wszystko było proste i zrozumiałe dla psa – służy i dostaje jedzenie.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci wiele zmieniła urbanizacja. Psy zaczęły żyć obok nas. Bardzo często właściciele zaczęli traktować je jak zabawkę, a nie jak zwierzaka. Czworonożny szczeniak próbuje nas zrozumieć, ale nie potrafi.

Z niezrozumienia wyrasta nieposłuszeństwo i niestosowanie się do poleceń. Pies staje się zbyt aktywny, zły lub płochliwy. Cierpi jego system nerwowy, co przyczynia się do różnych chorób.

Co zrobić, żeby pies który mieszka w naszej rodzinie, był nie tylko kochany, ale i grzeczny w domu, na spacerze i w czasie podróży? Jest to proste! Należy pozwolić zwierzakowi żyć jego psim życiem.

Kto jest przywódcą w swoim stadzie? 10 błędów popełnianych przez właściciela.

  • pies śpi (odpoczywa) gdzie chce
  • pies je przed Właścicielem
  • pies jest w pobliżu kiedy Właściciel je
  • pies dostaje jedzenie tak po prostu
  • pies podchodzi do Właściciela, gdy zechce
  • pies przechodzi przez drzwi czy po schodach przed Właścicielem
  • pies ucieka bez pozwolenia
  • pies szczeka na inne zwierzęta i z niezadowoleniem odnosi się do obcych
  • pies ciągnie Właściciela za smycz podczas spaceru
  • pies często nie słucha Właściciela

Jeżeli chociaż jedno z powyższych twierdzeń jest prawdziwe, to w domu przywódcą jest pies. Z punktu widzenia psa wygląda to następująco:

  • jedynie przywódca śpi tam gdzie chce, inni robią to na swoim miejscu
  • pierwszy je zawsze przywódca
  • przywódca widząc jak inni jedzą uważa, że najpierw on powinien jeść
  • jedzenie tak po prostu dostaje tylko przywódca
  • podchodzić kiedy i do kogo zechce może tylko przywódca
  • w wąskim korytarzu pierwszy idzie przywódca
  • rozpocząć polowanie może tylko przywódca
  • przywódca broni swojego stada
  • przywódca prowadzi swoje stado
  • przywódca nie musi słuchać innych

W dzikim stadzie nie ma połowicznych relacji między jej członkami. Dlatego w domu trzeba postawić i przestrzegać warunki, które dadzą psu do zrozumienia, że to nie on jest przywódcą. Dopiero po nawiązaniu odpowiednich relacji ze zwierzakiem można spodziewać się po nim dobrego zachowania w domu, na spacerze lub w każdej innej sytuacji.

Jak rozwiązać ten problem? Wypróbuj 5 ćwiczeń!

  • Pies musi mieć swoje miejsce. Nie wolno dopuścić, aby zwierzak leżał w dowolnym miejscu. Jeżeli pies leży nie na swoim miejscu, to próbujcie przeszkadzać mu: chodzić w pobliżu, przesuwać krzesła, otwierać drzwi. Wtedy pies sam wróci na swoje miejsce, gdzie trzeba będzie go pochwalić. Pies zrozumie, że tylko przywódca może spać w dowolnym miejscu.
  • Nie pozwalajcie psu, by był obok was w czasie posiłku. Odgońcie go od stołu lub po prostu zamknijcie w innym pokoju. W stadzie psów najpierw je przywódca, a pozostałe psy cichutko czekają.
  • Na jedzenie trzeba zasłużyć. Postawcie miskę z jedzeniem, wydajcie psu kilka poleceń, a potem pozwólcie mu jeść. Jeśli nie wykonuje poleceń, zabierzcie karmę i zajmijcie się swoimi sprawami. Po 10 minutach powtórzcie ćwiczenie. Jeśli znowu nie wykona poleceń, to znaczy, że jest najedzony. Schowajcie jedzenie do czasu następnego karmienia. W tym przypadku polecenia mogą być dowolne. Takie podejście jest korzystne dlatego, że karmiąc zwierzaka jednocześnie uczycie go, nie tracąc dodatkowego czasu na tresurę. Jeśli pies nie zjadł karmy, to po 5-10 minutach ponownie zabierzcie miskę. Następnym razem dajcie mniejszą porcję lub zmniejszcie liczbę karmień.
  • Przechodźcie jako pierwsi przez drzwi, po schodach, do windy. W tym czasie trzymajcie psa na krótkiej smyczy, żeby nie mógł wybiegać do przodu. Wtedy pies zrozumie, że jesteście przywódcą, skoro idziecie jako pierwsi.
  • To wy decydujecie, kiedy i co będzie robił wasz pies. Na przykład wracając do domu pies czeka na was, przynosi zabawki, chce abyście go pogłaskali – zignorujcie zwierzaka. Za 10 minut wydajcie komendę „do mnie”, przywitajcie się z nim, pobawcie. Pozwólcie mu razem z Wami pooglądać telewizję, idźcie z nim na spacer, posiedźcie z nim przed komputerem lub nakarmcie go. Jeśli to wy wydajecie mu polecenia to oznacza, że to wy jesteście przywódcą! Pies zrozumie takie zachowanie i będzie gotów słuchać się przywódcy. Dobrym ćwiczeniem jest wydawanie komendy „do mnie”, gdyż wołacie psa do czegoś, co go bardzo interesuje.

Koniecznie wykonajcie wszystkie pięć ćwiczeń! W przeciwnym razie pies nie będzie wiedział kto w końcu jest przywódcą: on czy wy. A wtedy zwierzak będzie dążył do tego, aby zostać liderem.

Przestrzeganie wszystkich tych zasad nie jest trudne. Ważne jest, aby postępować konsekwentnie, a pies zawsze będzie wam posłuszny i szczęśliwy. A szczęśliwy pies to szczęśliwa rodzina!

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!