Poradnik adopcyjny

Poradnik adopcyjny

08-08-2015

Pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na adopcję zwierzaka przemyśl dokładnie swój wybór. Decyzja o adopcji zwierząt musi być świadoma i odpowiedzialna, ponieważ nie dotyczy ona rzeczy, a istoty żywej i potrzebującej miłości. Dlatego dobrze zastanów się czy jesteś w stanie sprostać nowym obowiązkom. Przede wszystkim zwierzę nie może być niespodziewanym prezentem.

Decydując się na adopcję zwierzaka, upewnij się:

  • Czy jesteś gotowy i odpowiedzialny aby ofiarować zwierzęciu pomoc i dom na kilkanaście lat?
  • Czy dysponujesz odpowiednimi warunkami mieszkaniowymi oraz czy pozostali domownicy równie chętnie przyjmą nowego członka rodziny pod swój dach
  • Czy jesteś w stanie poświęcić zwierzakowi odpowiednią ilość czasu (pamiętaj nie skazuj zwierzęcia na samotność on potrzebuje Twojej obecności i min. 3 spacerów w ciągu dnia)
  • Czy Twoja sytuacja finansowa na to pozwala (posiadanie zwierzaka to koszty m. in. karmy, szczepień, leczenia)
  • Czy rasa psa jest zgodna z Twoim charakterem (nie kieruj się przy wyborze tylko wyglądem zwierzaka i emocjami)
  • Czy w razie konieczności Twojego wyjazdu będziesz mógł zapewnić zwierzakowi odpowiedzialną opiekę zastępczą

Zanim adoptujesz zwierzaka dowiedz się o nim jak najwięcej

Często zdarza się, że nie znamy przeszłości zwierzaka, nie wiemy z jakich przyczyn trafił do schroniska być może został porzucony albo jego właściciel zmarł i nie miał kto się nim zaopiekować. Czasami zdarza się, że opiekunowie ze schroniska wiedzą, że dany pies lub kot doświadczył przemocy fizycznej lub został porzucony, o czym na pewno Cię poinformują i udzielą informacji odnośnie jego zachowania w schronisku m. in. o tym jak reaguje na inne zwierzęta oraz ludzi. Dlatego porozmawiaj z pracownikami lub wolontariuszami schroniska o zwierzaku, którego chciałbyś zaadoptować i dowiedz się o nim jak najwięcej, jak się zachowuje, jakie ma przyzwyczajenia, jaka jest jego historia. Poznaj dokładnie przeszłość zwierzaka, który Ci się podoba i nie podejmuj nieprzemyślanej decyzji, by w przyszłości nie musieć oddawać zwierzaka z powrotem do schroniska. Niektórym zwierzętom które są po przejściach, zostały porzucone lub były bezdomne trzeba dać trochę czasu i cierpliwości aby nam zaufały i otworzyły się na nowego opiekuna.

Jak postępować ze zwierzakiem po adopcji ?

  • Zwierzak, którego wybrałeś być może nigdy nie miał domu, dlatego jest to dla niego nowa i ogromnie stresująca sytuacja. Zabierając psa do samochodu lub innego środka transportu bądź świadomy, że jest to dla niego nowe, nieznane mu miejsce z nowym człowiekiem. Zwierzak będąc zestresowany może zwymiotować, trząść się ze strachu, może się również zdarzyć że wskutek stresu zacznie psu wypadać obficie sierść, a skórę pokryje łupież. Przez kilka pierwszych dni zwierzak może mieć biegunkę, lecz niekoniecznie nadgorliwe tulenie i uspokajanie psa mu pomoże, w takiej sytuacji po przybyciu do domu pozwólmy zwierzęciu spokojnie odpocząć. Przed przybyciem zwierzaka do domu zorganizuj mu legowisko, miejsce gdzie będzie mógł się czuć bezpiecznie, lecz nie wymuszaj na nim leżenia. Daj mu czas na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu i znalezienie optymalnego miejsca dla siebie.
  • Po dotarciu do domu, niech zwierzak zapozna się spokojnie z nowym miejscem w tym celu oprowadź go po domu aby mógł obwąchać teren, a później pokaż mu jego legowisko i zachęć go do położenia się na nim.
  • W ciągu pierwszych dni zwierzaka w domu nie zapraszaj znajomych by pochwalić się im nowym domownikiem oraz nie zachęcaj dzieci do zabawy z nim. Nie wołaj go. Zapewnij mu świeżą wodę do picia oraz spokój.
  • Na początku zwierzę będąc pod wpływem dużego stresu nie będzie chciało jeść. Nie przejmuj się tym, kiedy pies się uspokoi sam poprosi o jedzenie. Bądź ostrożny podwajając zwierzęciu pożywienie, gdyż zwierzak do tej pory przyzwyczajony był do schroniskowej diety a drastyczna zmiana diety może spowodować u niego biegunkę dlatego postaraj się stopniowo przyzwyczajać zwierzę do nowej karmy w tym celu mieszaj różne rodzaje pożywienia. Pamiętaj aby nie kąpać psa przynajmniej przez okres 3-5 dni, gdyż stres adaptacyjny oraz spadek odporności powoduje, że zwierzak w tym czasie może łatwo złapać infekcję.
  • Postaraj się spędzać każdą wolną chwilę z pupilem, zwłaszcza wykorzystuj każdy moment, gdy sam przychodzi do Ciebie. Nagrodź go karmiąc z ręki i pochwal głaszcząc, w ten sposób pies nabierze do Ciebie zaufania i przekona się, że warto do Ciebie przyjść i że nie grozi mu krzywda tylko same dobre rzeczy. Staniesz się dla niego ostoją bezpieczeństwa i źródłem pożywienia.
  • Jeśli pies nie będzie chciał wychodzić na dwór przez kilka pierwszych dni lub gdy załatwi swoją potrzebę w domu nie denerwuj się i nie krzycz na niego. Może zwierzak nie mieszkał wcześniej w domu i musi nauczyć się gdzie ma się załatwiać.
  • Na pierwsze spacery z psem postaraj się wybrać spokojne miejsce, w którym Twój pupil będzie czuł się bezpiecznie. Trzymaj go na smyczy i pod kontrolą. Dodatkowo możesz zabrać przysmaki dla psa i nagradzaj go oraz chwal za każde zareagowanie psa na przywołanie. Powtarzaj to często, aby skutecznie uwarunkować przywołanie i imię psa.
  • Pies należy do tej kategorii zwierząt, które lubią stałe, powtarzające się zachowania. Uświadom pozostałych domowników aby traktowali psa zgodnie z ustalonymi na początku zasadami. Pamiętaj ze pierwsze dwa tygodnie zwierzaka w domu to czas jego adaptacji do nowego otoczenia.
  • Psy ze schroniska mogą nie znosić samotności, w takiej sytuacji może się zdarzyć że rozłąka z opiekunem spowoduje u niego frustrację czego przejawem może być tendencja do niszczenia różnych rzeczy albo szczekania lub wycia godzinami. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie psu bezpiecznego i spokojnego miejsca, w którym pies będzie mógł się czuć komfortowo. Jednym ze sposobów może być nauczenie psa wchodzenia do legowiska „budki”, która będzie mu się kojarzyć z norką, w której może leżeć i odpoczywać oraz skryć się, gdy będzie sam w domu. Pies będzie spokojny wiedząc, że legowisko „budka” jest jego własnym miejscem, do którego nikt poza nim nie może wejść. Do wejścia do budki nie można zmuszać psa należy go stopniowo z nią oswajać, a z czasem pies sam będzie chętnie do niej wchodził, nie tylko gdy poczuje zagrożenie czy gdy zostanie sam w domu, po prostu będzie ją traktować jako swój bezpieczny azyl.

Ważne wskazówki:

  • Jeżeli masz w domu już jednego psa, konieczne jest aby spotkanie obu psów odbyło się poza domem (oba psy muszą być na smyczy, poproś drugą osobę o pomoc). Po zapoznaniu ze sobą psów, wprowadź do domu najpierw psa zaadoptowanego następnie drugiego psa. Pozwól zwierzętom na wzajemne ustalenie między sobą hierarchii ponieważ zwierzęta z natury muszą ustalić, które z nich jest dominujące, a które ma się podporządkować, w myśl prawa stada.
  • Nie wykonuj gwałtownych gestów w obecności zwierzęcia, ponieważ może je odebrać jako przejaw agresji. Jeżeli zwierzę jest nieufne, powstrzymaj się od przytulania jego na siłę i karania go.
  • Nie powierzaj opieki nad psem dziecku, do czasy gdy nie powstanie się między nimi stabilna więź a zwierzak nie nabrał jeszcze zaufania i nie opanowaliście jeszcze wychowania psa. Małe dzieci powinny przebywać ze zwierzęciem wyłącznie w obecności dorosłego.
  • Zabezpiecz balkony, okna i inne niebezpieczne miejsca oraz ukryj przedmioty, który mógłby zwierzak nieświadomie zniszczyć lub zrobić sobie krzywdę.Wyposaż swojego psa w obrożę ze Twoimi danymi kontaktowymi.
  • Podczas, gdy pies je nie podchodź do jego miski, ponieważ nie wiadomo jak pies zareaguje, może wtedy kierować się instynktem obronnym przed utratą pożywienia.
  • Jeżeli zwierzę się zgubi koniecznie powiadom o tym schronisko oraz rozwieś plakaty ze zdjęciem zwierzaka oraz kontaktem do Ciebie w miejscu gdzie zaginął oraz w okolicy Twojego domu. Możesz także sprawdzić telefonicznie w placówkach weterynaryjnych oraz schroniskach dla zwierząt czy Twój zwierzak nie został znaleziony.

Umowa adopcyjna:

Zabierając do siebie zwierzaka podpisujemy ze schroniskiem umowę adopcyjną, która nakłada na strony umowy pewne obowiązki. Podpisując taką umowę zobowiązujemy się przede wszystkim do zapewnienia zwierzęciu schronienia, ciepłej opieki, regularnego karmienia, wyprowadzania na spacery, corocznego szczepienia czy dostarczenia pomocy weterynaryjnej w razie choroby lub wypadku zwierzęcia. Schronisko przez wzgląd na dobro zwierzęcia, które już raz zostało skrzywdzone ma prawo do przeprowadzenia wizyty poadopcyjnej w celu sprawdzenia miejsca pobytu i stanu zdrowia zwierzęcia.

<< POWRÓT

❤️ ❤️ ❤️

Ty także możesz wspierać działania Fundacji dla zwierząt Puszatek, dzięki czemu więcej psów i kotów ze schronisk znajdzie nowy kochający dom!

Przekaż darowiznę na rzecz Fundacji:

1. Wpłaty o tytule "Darowizna" na konto Fundacji: 79 1140 2004 0000 3102 8079 8178

2. Wpłaty za pośrednictwem bramki płatniczej: WPŁAĆ

Dziękujemy!